Гіпсокартон - будівельно-оздоблювальний матеріал, призначений для влаштування перегородок, підвісних стель і облицювання стін. Це тонкий гіпсовий лист, який представляє собою гіпсовий сердечник, покритий з двох сторін будівельним папером.
Крім звичайних гіпсокартонних листів існує кілька різновидів гіпсокартону, які застосовуються при різних умовах експлуатації.
Розміри самих листів теж різняться. Їх довжина варіюється від 2,5 до 4,8 м, товщина - від 8 до 24 мм, ширина становить 0,6 або 1,2 м. Найбільш поширений розмір - 2500х1200х12,5 мм.
Гіпсокартон отримав популярність через простоту і швидкість монтажу. Це екологічно чистий матеріал, вогне- та вологостійкий, легкий, з високим рівнем звукопоглинання. За допомогою гіпсокартону можна створювати різні криволінійні поверхні, так як він легко згинається під будь-яким кутом. Основне застосування гіпсокартон отримав в трьох випадках:
Перегородки є самонесучими конструкціями, тому досить легко монтуються і видаляються. Вони є міцними, легкими, мають невелику товщину, забезпечують звукоізоляцію поділюваних приміщень і є вогнестійкими.
Гіпсокартонні перегородки являють собою каркас з металевих перфорованих профілів, з двох сторін обшитий листами гіпсокартону, одним або подвійним шаром. Часто для поліпшення тепло- і звукоізоляції між ними укладаються мінеральна вата, пінополістерол або інші ізоляційні матеріали. При необхідності залишається місце для інженерних систем і комунікацій. Каркас складається з нижніх і верхніх направляючих, які кріпляться відповідно до підлоги і стелі, і вертикальних стійок.
Монтаж гіпсокартонних перегородок складається з декількох основних етапів:
Електропроводку всередині перегородок можна виконати тільки 2 способами: або перпендикулярно стійок, або в порожнинах стіни між ними. Там, де проводка стикається з елементами стіни, обов'язкова установка ізоляторів.
Гіпсокартонна стеля дозволяє реалізувати найрізноманітніші дизайнерські рішення. Це і багаторівневі стелі для зонування простору, і різноманітні малюнки, і можливість влаштування освітлення, причому різного в різних зонах приміщення.
Крім того, стеля з гіпсокартону дозволяє приховати всі перепади висот перекриття і домогтися дуже рівної поверхні, така стеля допоможе значно поліпшити звукоізоляцію приміщення. З недоліків можна виділити хіба що зниження висоти стелі.
Цілком можливо зробити стелю з гіпсокартону своїми руками. Сам монтаж стелі з гіпсокартону практично не відрізняється від монтажу гіпсокартонних перегородок: та ж послідовність робіт і схожі правила.
Відзначимо тільки, що обшивати починають від кута кімнати, так, щоб стики розташовувалися в шаховому порядку. Якщо стеля буде багаторівневою, то профілі другого рівня кріпляться до ребер жорсткості першого. Якщо плануються вигини або арки, то профіль спочатку надрізається, а потім згинається відповідно до нанесеної розмітки. Щоб зігнути гіпсокартонні листи, їх змочують водою. Для цього краще вибирати стандартні листи, так вони більш пластичні.
Використовується перш за все для вирівнювання стін. Вона дуже зручна тим, що без зайвих витрат дозволяє отримати рівну поверхню, готову для декоративного оздоблення. Недолік полягає в тому, що така обшивка «з'їдає» кілька сантиметрів внутрішнього простору кімнати
.Якщо стіни бетонні або цегляні, то попередньо монтується профіль, за тим же приниципом, що і у випадку з гіпсокартонною перегородкою. Однак тут існує й інший варіант - до таких стін листи можна просто приклеїти за допомогою спеціального клею.
Читайте також: Звукоізоляція квартири