У своєму прагненні мати дах над головою, де тільки не примудрилися прилаштувати свої будинки люди, що прагнуть усамітнення. Неймовірні житла можна побачити не тільки на землі, а й під нею, причому не стали винятком і крони дерев або виступи на скелях. Але сьогодні мова піде про плаваючі будинки, багато з яких перетворилися з предмету розкоші та достатку в життєву необхідність.
Будинки на воді вже давно перейшли в розряд житла не просто уособлюючого особливий стиль життя, а й стали найприйнятнішим і раціональним житловим фондом. Мало того, що плаваючі апартаменти дають можливість бути ближче до природи, так ще й стають справжнім порятунком для алергіків, які гостро реагують на вуличний пил.
Але і це ще не все, маючи такий унікальний будинок можна в будь-який момент поміняти місце проживання. Саме ця обставина особливо цінується у шукачів пригод, а всім іншим дає можливість позбутися від докучливих або галасливих сусідів.
Багатьом здається, що будинок на воді потрібен лише для того, щоб подалі втекти від запорошених вулиць і насолоджуватися близькістю природи, але це не зовсім так. У деяких західноєвропейських країнах, таких як Голландія, Франція або Німеччина, обзавестися подібним житлом буде набагато економічніше, ніж купити звичайну квартиру.
Мало того, що стара баржа або дебаркадер коштує значно дешевше, так і платити за утримання плавучих апартаментів доведеться менше. Щоб оформити право на таке житло, досить мати свідоцтво про власність на плавзасіб і оформити дозвіл від мерії або будь-якого іншого органу, що управляє конкретним містом на швартування. Коли місцезнаходження стане законним, необхідно буде укласти договір з комунальними та санітарними службами.
Для того щоб організувати комфортне життя в такому незвичайному будинку, все-таки доведеться побігати по інстанціях або вкласти додаткові кошти, щоб перетворити свої плавучі апартаменти в затишне житло.
Плавуче житло можна підключати до міських комунікацій, попередньо уклавши відповідні договори. У деяких випадках незвичайні домовласники просто укладають договір з постачальниками електроенергії, води та службами, які займаються асенізацією. Але іноді це невиправдано дорого або нездійсненно через важкодоступне розташування плавзасобу.
Але є й інший спосіб зробити свій будинок комфортним - встановити автономні системи життєзабезпечення. Якщо власник вирішиться на установку цієї системи, то такий будинок в будь-якому місці швартування завжди буде забезпечений автономним водо- та електропостачанням, каналізацією, а також вентиляцією й опаленням на додачу.
Цілком природно, що власники такого роду будинків намагаються облагородити і навіть створити обжитий вид наявної «території», адже відкрита палуба нічим не відрізняється від звичайної тераси.
Тому сімейні пари та люди старшого віку влаштовують справжні палісадники, створюючи так зване подвір'я з тропічним оазисом. Молодь же воліє облаштовувати екстравагантні зони відпочинку з джакузі під відкритим небом або майданчики для розваг. Якщо плавучий будиночок створюють зі старої «посудини», то в першу чергу облагороджують зовнішній вигляд, адже іржа точно не стане прикрасою будинку, а також повністю змінюють дизайн внутрішнього простору.
У кого ж є фінансові можливості, той звертається в архбюро, що спеціалізується на створенні такого роду житла. Звичайно ж, в першому випадку житло виходить набагато дешевше, але в другому - більш надійним і довговічним.
Останнім часом увійшли в моду хаузботи, які стали просто ідеальною альтернативою дебаркадерам. Але любителям екстремальних пригод варто пам'ятати, що він хоч і може самостійно долати значні відстані, але пускатися в плавання по морю на ньому категорично заборонено.
Хаузбот - це судно, яке спроектоване для використання в якості житлового будинку. Причому воно має вигляд справжнього дому, а не звичного судна і здатне самостійно пересуватися на значну відстань.
Найвідомішим місцем, де розташована величезна кількість сіл на воді є озеро Танлесап, що в Камбоджі. Причому це не просто понтонні будинки або перероблені баржі, пришвартовані біля узбережжя, а справжні спільноти, розташовані на воді. Для підтримки нормальної життєдіяльності в цих поселеннях створені такі ж плаваючі школи, лікарні, поліцейські ділянки і навіть храми. Народ в цих селах живе за рахунок туристів, які натовпами приїжджають подивитися на настільки дивовижне життя.
В Європі такі поселення теж є, але виглядають вони на щастя зовсім інакше. В організації житлових кварталів на воді лідирують Нідерланди, так наприклад, недалеко від міста Лелістад виникло невелике поселення з 8 плавучих будинків, які дуже гармонійно вписалися в навколишнє середовище.
Найбільша перевага такого виду житла полягає в тому, що власник апартаментів може в будь-який момент відшвартуватись і відправитися в інше місце. Ще одним плюсом неординарного житла й організації «вулиць» є можливість приєднати до своєї плавучої платформи понтон і влаштувати на ньому галявину з клумбами або навіть теплицю, а можна й розширити житлову площу, встановивши додатковий модуль.
Ідея створення плавучих міст і навіть комун вже вийшла з розряду утопій. Так, зовсім недавно один з концептів створення плавучої комуни Oceanix City обговорювався навіть на засіданні круглого столу в ООН.
З огляду на зростаючий інтерес до такого роду проектів, можливо в недалекому майбутньому на карті світу з'являться нові унікальні міста, які зможуть витримати будь-які повені, протистояти цунамі та навіть ураганам п'ятої категорії.
Плавучі будинки стають все більш популярними, вже навіть розроблені фантастичні концепти плаваючих міст починають обговорювати на найвищому рівні, будемо сподіватися, що незабаром у нас з'явиться можливість вибирати собі гідне житло не тільки на суші, але й на морській чи озерній гладі.
Читайте також: Найсамотніші будинки на Землі