Абсолютно немає різниці, замовляєте ви, створення альпійської гірки в Луцьку і Волинській області у фахівців або займаєтеся будівництвом альпінарію самостійно, важливий тільки результат.
Якщо у вас велика альпійська гірка, то починати треба з дренажу. І на цьому етапі багато хто здійснює поширену помилку, засипаючи гравій, щебінь, або камінь в основу альпійської гірки, зверху засипають родючі землі і встановлюють камені. Обов'язково відокремлюйте шар гравію від шару землі геотекстилем. Він не дасть землі замулити шар гравію. Якщо ваш альпінарій всього лише пару квадратних метрів і висотою не більше 1 метра, то можна обійтися без дренажу. В такому випадку нижній шар повинен складатися з добре дренованого механічного складу грунту.
Дуже важливо створити сприятливі грунтові умови для рослин. Пам'ятайте що навіть самі карликові альпійські вихідці мають коріння значної довжини від 0,5 до 1 метра.
При таких умовах для нормальної життєдіяльності та постійної вологості грунту для альпійських рослин, треба влаштувати грунтову суміш-морену.
Штучна морена повинна складатися з суміші гальки, каменів, піску, глини і родючої землі. При такій суміші, виходить висока родючість, хороша вологоємність (альпійська гірка не пересихає) і дренажність.
Використання розчину. В альпійських горах і альпінаріях бажано не використовувати цементні розчини. Якщо все-таки без нього ніяк, проводьте бетонування тільки з тих сторін, які будуть приховані від поглядів. Бетонний розчин, як його не прикрашай, зведе нанівець всі старання по створенню альпійської гірки.
По-перше, не звертати увагу на стереотип, що в альпінарії повинні перебувати переважно хвойні карликові рослини й. У ній може знаходиться все, аби це все відповідало вашій загальній ідеї і робило ваш альпінарій ексклюзивним, і не схожим на тисячі однотипних шаблонних альпійських гірок. Більш того весь сюжет може розгортатися навколо однієї нетрадиційної для гірки цікавої рослини. Наприклад, рицина і пару каменів в композиції.
В першу чергу створюємо домінуючий об'єкт, а поруч підлеглий. Великими або фактурними чагарниками або хвойними деревами підсилюємо центр композиції, а підлеглі групи каменів альпінарію засаджуємо різними менш виділяючимися трав'янистими рослинами, багатолітниками, грунтопокровними, карликовими формами хвойних і листяних.
В даному аспекті пам'ятайте, що можна будувати контраст груп не тільки на розмірі, а й на кольорі, а також фактурі рослин. І пам'ятайте, що посилити центр можна і дрібними рослинами вступаючими в різкий контраст з великими.
Хвойні форми мають вирішальне значення у влаштуванні альпінарію. Через свою щільну фактуру крони, вони застосовуються як основні фокусні солітери. Якщо ви хочете зосередити увагу на якійсь певній частині альпійської гірки, то тут незамінні різні форми туї західної, колоноподібні: Brabant, Columna, Aureospicata, Wareana Lutescens, Wagneri. Карликова куляста: Danica, Globosa, Hoseri, Golden Globe, Woodwardii)
Не забувайте у туї західної багато декоративних форм із золотистою кроною, вони ідеальні для створення колірних акцентів в загальній зеленій масі гірки.
Ялівці, 3 основні колоноподібні форми (Blue Arrow, Moonglow, Skyrocket)
Ялівці козацькі, середні і горизонтальні приваблюють своєю розлогою горизонтальною формою, ідеально підходять для підбиття різних каменів або високих туй, створюючи більш плавний перехід від вертикалі до горизонталі, а також якщо треба що-небудь заховати, наприклад галогенний ліхтар, непривабливий бік каменю або частина газону. Сортів дуже багато, позначу самі перевірені і популярні. (Golden Carpet, Prince of Wales; J.x media Gold Star, Gold Coast, Blue and Gold, Mint Julep, Pfitzeriana; J.x sabina Arcadia, Blaue Donau, Broadmoor, Glauca, Mas, Variegata)
Якщо ваш альпійський куточок складається всього лише з пару каменів (камені адже бувають різних розмірів :) то саме тою єдиною рослиною біля них буде сосна.
Сосни особливо гірські, створені самою природою, щоб рости серед каменів, більш того в подальшому можна їх формувати і створити дивовижний бонсай, що становить з каменем один цілісний твір.
Сосна гірська, сорти (Gnom, Humpy, Mops, Pal Maleter, Winter Gold). У своїх садах добре використовувати як вертикальні солітери поруч з великими каменями сорти сосни чорної, сосни жовтої і сосни звичайної.
Дивовижних результатів можна досягти використовуючи тис, він легко переносить стрижку і йому можна надавати цікаві форми, тим самим посилюючи художню цінність альпінарію.
Тис ягідний, сорти (Elegantissima, Krzysztof, дуже хороший сорт Fastigiata. Тис середній, сорти (Farmer, Hicksii, Hillii, Wojtek).
У модрини японської є три прекрасних сорти (Diana, Stiff Weeper, Wolterdingen.)
Часто використовують у вигляді «шпильок« популярні карликові форми ялини канадської, звичайної, а також кипарисовик горохоплідний, їх щільна прямокутна і тарілкоподібна форма, хороша тим що вона дуже виразна і легко «читається«. Сорти ялини звичайної (Echiniformis, Little Gem, Nidiformis). Сорти ялини канадської (Alberta Globe, Conica, Echiniformis, Sanders Blue). Кипарисовик горохоплідний (Filifera Aurea Nana, Filifera Nana, Nana Aureovariegata, Sungold)
Ну і як же без улюбленця багатьох дизайнерів - Гінкго білоба, сорти (Mariken, Variegata)
Дуже органічно і в той же час контрастно каменю, виглядає в альпінарії береза Юнга, у неї дуже витончені тонкі довгі гілочки і карликова плакуча крона. З тієї ж серії з плакучою кроною прекрасний граб звичайний сорт (Pendula).
Коли треба створити обрамлення у великої альпійської гірки або «задник», то використовують всім знайомі і популярні види великих листяних чагарників. Це в першу чергу пузиреплодник калинолистий (Diabolo) і з золотистим листом (Luteus). Вони ідеально вступають в колористичний контраст.
Також використовуються: Дейция шорстка, вейгела, бузок, форзиція, кизильник горизонтальний і блискучий, спірея Вангутта, сіра, дерен білий.
З усіх цих чагарників хочеться виділити дерен білий з за його декоративних коралових пагонів взимку. Дає дуже потужний колірний акцент. Популярні сорти (Elegantissima, Sibirica, Sibirica Variegata) До всього він дуже зимостійкий, у нього 3 кліматична зона.
Запам'ятайте, щоб розбавити монотонність хвойних форм необхідно використовувати і листяні карликові форми.
Найчастіше використовувані:
Бересклет Форчун (Canade Gold), дерен канадський, кизильник Даммера (Major), перстач чагарниковий (Kobold), береза карликова, барбарис Тунберга сорти (Admiration, Atropurpurea Nana, Bagatelle, Kobold), спірея японська (Golden Princess, Goldmound, Japaness Dwarf , Walbuma)
Якщо у вас альпійська гірка знаходиться в затіненому місці, можна створити дивовижний світ з папоротей - філацетум. Внести в нього верескові - рододендрони, Ерік, верески.
Трав'янисті багаторічники, дуже велика група під будь-які завдання. Для плавного переходу від альпійської гірки до газону використовують хости, герань, гейхери, бадани, Роджерс, але особливо манжетку м'яку, вона дуже швидко нарощує зелену масу і надає контуру або переходу закінченість.
Щоб зруйнувати монотонність тих же манжет, трохи вище, другим ярусом, острівцями висаджують астильби, волжанки і дзвіночки, дюшенну індійську, у неї великі ягоди як у суниці, дуже цікаво виглядає в ущелинах каменів і викликає у всіх непідробний інтерес - це що суниця, а чому в серпні?!
Ну і звичайно для додання камінню альпійського колориту, висаджують грунтопокривні багаторічники: очитки, моховинки (Сагіна), ломикамінь, гіпсофіла повзуча, звичайно ж флокс шилоподібний, молодило, дзвіночок почвопокровний, аурінія скельна, роговик Биберштейна, барвінок, але найбільше подобаються Мазус і Катула.
[img-9]
Мазус дивно швидко нарощує вегетативну масу, закриваючи все зеленим килимом з великою кількістю маленьких синьо-блакитних квіточок і надає неповторний шарм альпійській гірці.
Катула підкорює своїм ароматом, це теж дуже агресивний грунтопокровна багаторічна рослина з мало вираженим цвітінням, але дуже тонким чарівним пряним ароматом.
Читайте також: Види альпійських гірок